Jdi na obsah Jdi na menu
 


5 - Michael Essien

Jméno:
Michael
Příjmení:
Essien
Přezdívka:
Bizon
Datum narození:
3. 12. 1982
Místo narození:
Accra, Ghana
Výška:
178cm
Váha:
84kg
Pozice:
Záložník
Číslo dresu:
5
Přestupová částka:
24,4 milionu liber
Debut:
21. srpna 2005 - Arsenal (1:0)
Předchozí kluby:
Bastia, Lyon
V týmu od:
19. 8. 2005
Smlouva do:
-

Černá hvězda Michael Essien

Základní obratel našeho týmu, mícha naší zálohy. Kontroverzní přestup, kontroverzní osoba oblíbená naším bývalým kontroverzním trenérem. Michael Essien skrývá mnohá tajemství a jako hráč nás nikdy nepřestane překvapovat.

Narozen v Accře, Ghana. Jako většina mladých afrických kluků snil o kariéře v Evropě. Začal hrát za místní Liberty Professionals FC a čekal na svou příležitost. Ta přišla poměrně brzo, v sedmnácti letech odletěl s výběrem své věkové kategorie na mistrovství, které se konalo na Novém Zélandu. Od té chvíle nedal skautům z Evropy spát.

V osmnácti letech se upsal Bastii SC. V základu pevnou pozici neměl. Hrál, kde bylo potřeba. V obraně vystřídal všechny fleky, až se zranil spoluhráč ze středu pole a před Mikou se otevřeli nové dveře. Chtěl hrát a tak místo v záloze musel vzít.

A začala se rodit legenda..

Z prachu a popela se zrodil nový Michael Essien, jehož nezastavilo nic. Opanoval zálohu francouzské ligy a svým nenapodobitelným způsobem doslova dovlekl Bastii až do Poháru UEFA. Protihráči se při jménu Essien otřásali a spousta klubů z Francie pochopila, že je lepší mít Essien při než proti sobě.

Hlásil se PSG, Marseille, Lyon a kluby z Merseyside. Můžeme jen děkovat Paní Prozřetelnosti, že Liverpool s Evertonem nakonec zanechaly námluv. Bastia sice kývla PSG, ale Michael si vybral nejlepší klub v celém hexagonu - Olympique Lyonnais.

Záhy se stal důležitým článkem klubu z Aix- en- Provence. Stal se defenzivním štítem s byzoní sílou a pomohl Lyonským k dvěma z jejich mnoha titulů. V roce 2005 byl zvolen nejlepším hráčem v Ligue 1 a o jeho síle se mluvilo v celé Evropě.

Pak přišlo přestupové okénko v roce 2005 a gentleman v kabátě od Armaniho, který byl zvyklý na to, že jeho boss mu koupí kohokoli. A tento elegán si ukázal na Michaela.

Lyon i Michael se vzpouzeli. Pak Michael chtěl, pak zas nechtěl, pak řekl, že Chelsea je strašná a že za ní nikdy hrát nebude. A nakonec tvrdošíjně prohlásil, že jestli ho Lyon nepustí, nebude hrát. A tak se jedna z nejdelších, nejkontroverznějších přestupových ság uzavřela štastně pro modrý klub. Ale Lyon se mohl radovat také, dostal za mladého Afričana 24,4 milionů liber. Essien byl tak dražší než Drogba a v ceně ho překoval jen Ševčenko.

Londýnský lev salónů

Byl to Mourinhův miláček. Nedal na něj dopustit, všude ho bránil a jako poklad ho nepřetržitě leštil. A vybrousil ho v přenádherný diamant. Stal se věrným leníkem klubu a vynikajícím hráčem. Po pramálo měsících to nebylo Lampard a Essien, nýbrž Lampard - Essien.

Michael však zažil i černější období. Ze začátku ho fanoušci odsuzovali kvůli jeho dřívějším výrokům proti Chelsea. Pak však pochopili, že novináři jsou ochotni si vymyslet a překroutit cokoli. Velice rychle si zvykl na anglické prostředí a na styl hry, ale párkrát to opravdu přehnal. Doteď ho nesnášejí fanoušci ostatních klubů za vyloženou prasárnu, kdy skolil Hamanna (který pak přijal veřejnou omluvu).

Párkrát tam také byla aférka, že Mika řídil opilý atd. Věc s Hamannem mu oplatil tenkrát kapitán WestHamu Reo - Coker, když museli Essiena odnést z hřiště a ten byl tři týdny zraněn. S góly se roztrhl pytel až po zápasu s Tottenhamem v březnu 2006. A doteď máme jistě všichni v paměti jeho dělovku, která přesně zapadla do sítě Arsenalu.

V sezóně 2006 / 2007 byl jeho výkon naprosto nepředstavitelný, dokonalý, nenapodobitelný, nenahraditelný. A dostal cenu fanoušků za Chelsea hráče roku a cenu za gól proti Gunners. Mika se naučil bránit jako rozený bek, vbíhat do útoku z druhé vlny, hlavičkovat jako nejostřílenější útočník a pálit jako kdyby byl kanón.

Stal se třpytícím se zlatem v naší záloze a nedokážeme si bez něj tým představit. Už stačí jen popřát mu zdravé nohy a vše nejlepší do dalších let.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář