1. Barcelona
Katalánský celek z úvodních dvou kol vybojoval sice jediný bod, ovšem ve 3. kole rozdrtil Gijón na jeho hřišti 6:1 a další porážku mu uštědřil městský rival Espaňol až ve 24. kole. Barcelona prohrála v ligovém ročníku pouze pětkrát, z toho dvakrát až v závěru soutěže, kdy bylo o jejím prvenství rozhodnuto. Svěřenci kouče Guardioly soutěži kralovali, což dokazují i pohledy na tabulky domácích a venkovních utkání. Barca si navíc kromě titulu připsala i dva skalpy největšího rivala Realu Madrid. Na Santiago Bernabéu dokonce zvítězila vysoko 6:2. Katalánci zakončili ročník s bilancí 27 výher – 6 remíz – 5 proher a neuvěřitelným skóre 105:35.
2. Real Madrid
“Bílý balet“ se na druhou příčku vyhoupl v 18. kole a od té doby si své umístění s přehledem hlídal. Do té doby se ovšem svěřenci kouče Ramose pohybovali kvůli nevyrovnaným výsledkům kolem pozic znamenající evropské poháry. Vedoucí Barceloně se dokázal Real přiblížit až ve 33. kole, poté ale Kataláncům doma podlehl vysoko 2:6 a šance na titul definitivně uhasla. Madridský celek doplatil zejména horší bilanci na hřištích soupeře, kde sedmkrát prohrál. Závěr sezóny Real zcela vypustil a posledních pět duelů prohrál. Královský klub skončil druhý se ztrátou devíti bodů na první Barcelonu.
3. FC Sevilla
Když Sevilla ve 4. kole porazila Espaňol, zřejmě ještě netušila, že od tohoto utkání už neopustí příčky zaručující účast v evropských pohárech. Svěřenci kouče Jiméneze se opět mohli spolehnout na nejlepšího střelce Frédérica Kanoutého, který vstřelil 18 branek. Na začátku listopadu 2008 se Sevilla dokonce dostala až na 3. místo, kam až do konce soutěže nikoho nepustila. Občas nevýrazné výsledky z domácího prostředí vynahrazovali sevillští pravidelným přísunem bodů ze soupeřových hřišť. Zřejmě nejlepší výkon předvedla Sevilla na Santiago Bernabéu, kde domácí Real přehrála 4:3.
4. Atlético Madrid
Nevyrovnaným výsledkům se nevyhnulo ani Atltético. Madridský celek se po většinu sezóny pohyboval na hraně pozic znamenající start v evropských pohárech, což také odnesl kouč Javier Aguirre, kterého vystřídal Abel Resino. Ten nakonec mužstvo dostal do Ligy mistrů. Ve 32. kole sice prohrálo Atlético vysoko na půdě Santanderu 1:5, ovšem poté si madridský celek připsal v posledních šesti utkáních šest výher a 4. místo je nakonec pro klub z hlavního města úspěchem. Mužstvo se navíc mohlo v průběhu sezóny opřít o kanonýra Diega Forlána, který s 32 góly vyhrál tabulku střelců.
5. Villarreal
V příští sezóně si bude muset Villarreal vystačit pouze s Evropskou ligou. Účastník letošního ročníku Ligy mistrů totiž skončila až na 5. pozici. Přitom svěřenci kouče Pellegriniho dlouho balancovali na hraně druhého a třetího místa. Jenže v 15. kole “žlutou ponorku“ sestřelila Sevilla, Barcelona i Real. Největší slabinou Villarrealu byly právě těžké zápasy s mužstvy z popředí tabulky. I přes neúspěchy se mužstvo dlouho drželo na páté, poté dokonce na čtvrté pozici. Villarreal nakonec skončil pátý, čemuž napomohlo i vítězství 3:2 nad Realem. Mužstvo držel výbornými výkony zejména gólman Diego Alves a útočník Joseba Llorente, který se s 15 brankami stal nejlepším střelcem klubu.
6. Valencia
Evropskou ligu si z 6. místa zahraje i Valencia. Ta byla po osmi kolech dokonce první a vypadalo to na útok na ligový titul. V průběhu jarní části soutěže ovšem na veřejnost prosákly informace o finanční krizi uvnitř klubu a mužstvo se propadlo na čtvrté místo. Po sérii šesti utkání bez výhry se svěřenci kouče Emeryho dokonce propadli na osmou příčku. Nicméně mužstvo prokázalo kvalitu a zejména díky střeleckým schopnostem Davida Villy, jemuž s 28 trefami patří třetí místo v tabulce střelců, a opět se vyhouplo na čtvrté místo. Valencia ale nezvládla důležité duely s Atléticem a Villarrealem a skončila šestá.