Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je to namyšlený frajer, ale fotbal hrát umí. Tvrzení podobného ražení vám řekne drtivá většina lidí, kteří mají alespoň letmé tušení, kdo vlastně Ronaldo je. Portugalský záložník je bezpochyby jedním z nejlepších hráčů současné fotbalové scény, ale trpí spoustou neduhů. Pravdou je, že některé z nich časem dokázal utlumit, jiných se však ne a ne zbavit.

Od jeho příchodu do Manchesteru United v roce 2003 určitě klesl počet Ronaldem nasimulovaných pádů. Samotnému hráči ke změně myšlení dopomohli i rozhodčí, kteří na jeho herecké etudy postupem času přestali brát zřetel. Dnes si Ronaldo do médií může stěžovat, že rozhodčí neposkytují dosatečnou ochranu jeho hře, když si je svým předchozím chováním v žádném případě na svoji stranu nenaklonil.

Když už však Ronaldo u rozhodčích nedosáhne odpískání nedovoleného zákroku na svoji osobu, často se uchyluje k vybíjení přebytečné energie v teatrálních gestech. Emoce k fotbalu patří. Radost, smutek, slzy, dojetí, to vše dělá z kopané nejpopulárnější hru na světě. Kdo je ale zvědavý na to, že Ronaldo se po každém neodpískaném zákroku chová jako dítě, kterému právě sebrali oblíbenou hračku?

Poslední z palety emocionálních výstřelků předvedl Portugalec v ligovém derby proti Manchesteru City. Trenér Alex Ferguson se jej rozhodl šetřit pro důležité zápasy v závěru sezóny, a tak střelce úvodního gólu zápasu po hodině hry stáhl ze hřiště. To však Ronaldo nepobral a vzteklým gestem a následným neustálým nevěřícným kroucením hlavou dával celému světu najevo svoji nespokojenost.

Tím jenom prokázal, že není schopen jednat ve prospěch týmu. Rozhodnutí trenéra Fergusona, který se ve vrcholovém fotbale pohybuje přes 50 let, mělo zcela určitě své opodstatnění a Ronaldo se mu chtě nechtě musí podřídit.

Zmíněný zápas přenášela přímým přenosem také televizní stanice Nova Sport, v jejímž předzápasovém studiu byli mladí účastníci žákovského turnaje McDonald´s Cup dotázáni na svůj fotbalový vzor. Že zaznělo Ronaldovo jméno, není velkým překvapením. Idol tisíců malých kluků by si ale právě díky své popularitě měl uvědomit, jak svým následovníkům jít příkladem nejen fotbalovými schopnostmi, ale také v otázkách disciplíny a ukázněnosti. V derby s Citizens učinil přesný opak.

Ronalda se již delší dobu snaží do svých služeb ulovit španělský Real Madrid. Před časem se však čtyřiadvacetiletý středopolař nechal slyšet, že na odchod do královského klubu již nepomýšlí. Jaká to škoda. Chtělo by se totiž říct:

Vážený majiteli Zlatého míče pro nejlepšího hráče světa, sbalte si tu zlatou kouli a všechny své další individuální trofeje a zmizte ze země, kde se fotbal snaží zachovat si svoji morální tvář.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář